Programy do pisania nut

Programy do pisania nut no właśnie… jakie to programy i co wybrać?? W moim pierwszym wpisie na blogu chciałbym zaprezentować wam kilka programów służących do pisania nut na komputerze. Przedstawię te programy z których korzystam w mojej codziennej pracy.

Być może pamiętacie takie czasy gdy nuty pisano na papierze nutowym. Jasne przecież tak pisano muzykę jeszcze nie tak dawno, ba sam tak pisałem jak nie miałem komputera (czyli jakieś hmm… 20 lat temu). Osoby które tak robiły zapewne pamiętają ile razy trzeba było przepisywać utwór w sytuacji w której się np pomyliliśmy… 🙁 Obecnie te problemy nie występują, ponieważ mamy oprogramowanie służące do pisania nut. Tych programów jest bardzo dużo – przynajmniej z 20-30. Ja oczywiście nie znam wszystkich aplikacji, które służą do tego celu, zresztą nie to jest treścią tego artykułu.

Programy do pisania nut na komputerze.

W zestawieniu przedstawię wam moje ulubione programy do pisania nut w takiej kolejności z jaką częstotliwością ich używam w mojej codziennej pracy.

1. Sibelius

Program ten używam codziennie albo kilka razy dziennie do pisania nut, składu i druku oraz sporadycznie do komponowania muzyki (i to głównie muzyki chóralnej). Oprogramowanie to pochodzi od amerykańskiej firmy Avid – twórcy chociażby takich wspaniałych programów jak Pro Tools używany w studiach nagrań na całym świecie czy Avid Media Composer – program do montażu filmów. Aplikacja ta pozwala na stworzenie profesjonalnych wydruków nut, można w niej cyzelować każdy element partytury. Sibelius zasadniczo występuje w dwóch wariantach czyli jako First i pełny program. Wersja First czyli pierwsza jest tak na prawdę notatnikiem pomysłów (brakuje w niej wielu elementów, które zamieszczono w pełnej wersji) jest ona za to stosunkowo tania bo w subskrypcji miesięcznej kosztować nas będzie niecałe 5$ czyli gdzieś 20 złotych. Wersja pełna z kolei to wydatek około 20$ czyli 80 złotych w subskrypcji oraz 600$ przy jednorazowym zakupie (2400zł). Program współpracuje z wtyczkami w formacie VSTi, czyli bez problemu odpalimy na nim brzmienia swoich ulubionych instrumentów. Poniżej kilka screenów programu Sibelius.

 

Obecna i aktualna wersja tego programu to Sibelius 8.5, jeśli chodzi o mnie to używam tego oprogramowana od jakichś kilkunastu już lat. Program odpali na komputerze PC na Windowsie i na MacBook-u. Do jego wad można zaliczyć na pewno cenę, oraz brak interfejsu w języku polskim.

Link do informacji odnośnie tego programu: http://www.avid.com/sibelius

2. Presonus Notion

Jako drugi z programów do pisania nut w mojej hierarchii ważności oprogramowania przedstawię wam program firmy Presonus, która znana jest między innymi z produkcji bardzo dobrych mikserów i sprzętu audio (oczywiście dla muzyków nie zaś do słuchania muzyki). Program Presonus Notion 5 – bo taki posiadam, służy mi do pisania muzyki głównie na orkiestrę symfoniczną, kwartet i kwintet smyczkowy oraz pokrewne składy instrumentalne. Jako program dostarczany jest z kapitalnymi brzmieniami instrumentów klasycznych takich jak skrzypce, obój czy trąbki. Obecnie to chyba trzeba instrumenty te zakupić osobno, jednak kiedyś były do pobrania wraz z zakupem tego programu. Program ten współpracuje również z innymi brzmieniami instrumentów klasycznych. Dzięki temu mogę bez problemu używać w swoich utworach brzmień orkiestry EWQL czy Miroslav Philharmonic. Koszt? Program zasadniczo nie jest specjalnie drogi i kosztuje około 800 zł (ale bez brzmień), pełna wersja z instrumentami to wydatek około 3000 zł. Poniżej prezentuję wam kilka screenów:

Programy do pisania nut - Notion 5

Program przyda się wszystkim którzy tworzą muzykę do reklam tv, sztuk, widowisk czy filmu. Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta https://www.presonus.com/products/Notion

3. Musescore

Jako ostatni program do pisania nut przestawię wam darmową aplikację o nazwie Musescore. Program ten występuje w polskiej wersji językowej i jest darmowy zarówno dla amatorów muzyki jak i profesjonalistów. Musescore jest połączone z serwisem (czy może bardziej portalem) internetowym musescore.com (http://musescore.com) gdzie twórcy i kompozytorzy mogą bezpłatnie zamieszczać swoje utwory muzyczne w celu publikacji czy dyskusji na ich temat. Program ten jest stosunkowo prosty w użyciu. Istnieje wiele poradników wideo pokazujących pracę z tym właśnie programem. Ja również mam konto w serwisie i udostępniam moje własne autorskie utwory muzyczne, najczęściej jest to muzyka chóralna i organowa (różne proste i krótkie preludia na tematy pieśni kościelnych. Aplikację tą mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem nut na komputerze. Jest to jedyna aplikacja działająca w systemie LINUX. Poniżej znajdziecie kilka screenów.

Programy do pisania nut - musescore

To właśnie w tym programie napisałem swój znany i grany przez muzyków na całym świecie utwór – fugę na temat muzyki z gry Angry Birds, która to kompozycja ma obecnie prawie 100 000 wyświetleń w serwisie musescore.com. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu https://musescore.org/pl

2 Comments to “Programy do pisania nut”

  1. A Coda Music Finale? Nie ma tego w zestawieniu.
    Pozdrawiam serdecznie.

    1. Niestety nie używam tego programu. Jakoś nigdy nie mogłem się do niego przekonać. Pozdr Pio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *